IZA BULGUR PİLAVI TARİFİ

Iza bulgur pilavı malzemeleri2 Su Bardağı Iza Bulguru4 Yemek Kaşığı Köy Tereyağı 2 Diş Sarımsak2 Adet Domates 1 Çay Kaşığı Tuz 5 Su Bardağı SuIza bulgur pilavı tarifi ve yapılışı Bulgur geniş bir tencere içerisinde kaynar 4 su bardağı ile ıslatılarak bekletilir. Farklı bir tencerede sarımsak köy tereyağı ile kavrulur. Üzerine bulgur eklenir. Daha sonrası üzerine rendelenmiş domates, su ve tuz eklenerek kısık ateşte suyu çekilinceye kadar pişirme işlemi tamamlanır. Pişirme işlemi sonrasında 15-20 dakika kadar bekletilerek dinlendirilir.Not: Seben ilçesinde yıllık 200 tonun üzerinde elde edilen Iza Bulguru, ilçe merkezinde ve köylerinde pilav yapımında pirinç yerine daha çok tercih edilmektedir. Tarladan özenle toplanıp, sofralarda farklı bir lezzet olarak Osmanlı’dan günümüze kadar gelen Iza Bulguru, özellikle ülkemizde yetiştirilen Siyez bulguru ile benzer lezzeti ve özellikleri taşımaktadır. Tarihi dokusunu koruyan bu eşsiz lezzet eski dönemlerde ailece toplanılan sofralarda tepsiler

IZA BULGUR PİLAVI TARİFİ


Iza bulgur pilavı malzemeleri

2 Su Bardağı Iza Bulguru

4 Yemek Kaşık Köy Tereyağı 

2 Diş Sarımsak

2 Adet Domates 

1 Çay Kaşık Tuz 

5 Su Bardağı Su

Iza bulgur pilavı tarifi ve yapılışı 

Bulgur geniş bir tencere kalın kaynar 4 su bardağı ile ıslatılarak bekletilir. 

Farklı bir tencerede sarımsak köy tereyağı ile kavrulur. Üzerine bulgur 

Daha sonrası üzerine rendelenmiş domates, su ve tuz eklenerek kısık ateşte suyu çekilinceye kadar çekim işlemi tamamlanır. 

Pişirme işlemi sonrasında 15-20 dakika kadar bekletilerek dinlendirilir.

Not: Seben ilçesinde yıllık 200 ton üzerinde elde edilen Iza Bulguru, ilçe merkezinde ve köylerinde pilav yapımında pirinç yerine daha çok tercih edilmektedir. Tarladan özenle toplanıp, sofralarda farklı bir lezzet olarak Osmanlı'dan günümüze kadar gelen Iza Bulguru, özellikle ülkemizde yetiştirilen Siyez bulguru ile benzer lezzeti ve özellikleri geliştiriyor. Tahta kaşıklar ile tüketilmekteydi, tarihi dokusunu koruyan bu yemek eski dönemlerde ailece toplanılan sofralarda tepsiler kaşıklar ile tüketilmekteydi. Iza bulgurunun kanser, şeker, damar ve kalp hastalıklarına önleyici ve tedavi edici rapor eden çalışmalar bulunmaktadır.

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0